Historie
Domů
O nás
Fotogalerie
Kontakt
Texty
Nástroje
Troška povídání o historii
Skupina BODLÁK vznikla na podzim roku 1978. Na založení kapely měli největší podíl Jindřich "Skoba" Bobuslav a jeho (od roku 1979) manželka Líba "Skobka" Bohuslavová. Líba hrála na pětistrunné banjo a Jindra na fiddle. Přibrali k sobě kamarády z vandrů (Standu Haise na kontrabas, Pavla Reina na kytaru a jeho tehdejší ženu Vlastu jako zpěvačku) a začali.
  Na první Portu v roce 1979 jela skupina s basistou Jiřím Brotánkem,  protože z důvodu svého svatebního obřadu se Standa Hais nemohl zúčastnit. Jirka už u kapely zůstal, ale jako mandolinista.
Na podzim 1979 odešli z kapely Standa, Pavel i Vlasta a na jejich místa ještě týž podzim přišli kytarista Pepa Vaník a Josef Höfner na mandolínu. V tomto složení hrála skupina do roku 1981.
  V roce 1981 odešel Pepa Vaník a na jeho místo nastoupili postupně dva kytaristé. Pavel Palonder (nevlastní syn Josefa Höfnera) a Pavel Janda. Po krajské Portě na jaře 1982 odešli oba Pavlové a místo kytaristy převzal Luděk Němec.
Na podzim 1982 odešel basista Jirka Brotánek a do jara 1983, kdy k nám přišel na baskytaru Luboš Komberec, jezdila hrát kapela bez basy.
  Na podzim 1983 jsme do kapely přibrali druhého mandolinistu Vláďu Netopilíka. V té době odchází kytarista Luděk Němec a do kapely nastupuje další kytarista Honza Straka, který s námi hrál do července 1984. Pak do podzimu opět bez kytary. Dalším kytaristou v kapele byl od podzimu 1984 Franta Šika a hned na jaře přišel 1985 dobrista Zdeněk Zavadil.
  Na podzim 1985 odchází Franta Šika a přichází další kytarista Milan Putík, kterého v létě 1986 z důvodů začínajících zdravotních potíží zastoupil na kytaru Zdeněk Hökl (do té doby konferenciér kapely). Od léta 1986 začala nejstabilnější éra skupiny ve složení:
► Líba Bohuslavová - banjo;
► Josef Höfner - mandolína;
► Luboš Komberec - baskytara;
► Vláďa Netopilík - mandolína;
► Zdeněk Hökl - kytara;
► Jindřich Bohusla - fiddle;
a od roku 1988
► Pavel Kojzar - dobro.
Label31
  Po koncertu k 15. výročí kapely v prosinci 1993 odchází Luboš Komberec a z kapely příležitostně hrají jako duo Skoby jen Jindra a Líba Bohuslavovi.
V roce 1994 na jaře začínají Líbě problémy s ukazovákem pravé ruky, které vrcholí operací v lednu 1996. Líba se musí vzdát hraní na banjo a přechází na kytaru. V únoru 1996 se opět začíná zkoušet a to ve složení:
► Líba Bohuslavová - kytara;
► Pavel Kojzar - banjo, dobro;
► Jindra Bohuslav - mandolína, fiddle;
od března 16-ti letý
► Josef Machatý - baskytara;
a od podzimu 1996 začíná s kapelou hrát i otec Pepina,
► Josef Machatý senior - foukací harmonika, dobro.
  V únoru 1991 odešel Zdeněk Hökl a kytaru po něm v kapele převzal nový člen Milan Pelnář. V létě, hned po národní Portě v Plzni, odchází oba mandolinisté a Skoba začíná hrát na mandolínu i fiddle.
Na jaře 1992 si Skoba přivodil úraz na hoblovce. Než mu dorostly ty tři až čtyři milimetry na ukazováku a prostředníku levé ruky, tak kapela až do července nefunguje, pouze připravuje repertoár.
  V roce 1999 natáčí kapela k 21. výročí svojí existenceve ve studiu Venkov u Samsona pár písniček, které poté vychází jako tape a CD s názvem Bodlák - 21 let (beznadějně vyprodáno!!!).
  A takto si spokojeně hrála kapela své country bály a příležitostná vystoupení až do roku 2003. Mohlo to být asi nejstabilnější složení kapely, nebýt osudu, který si do muzikantského nebe vzal 6. listopadu naší Libunku.
Link11
  Od 1.1. léta Páně 2009 začíná hrát kapela pouze ve čtyřech, neboť odchází do "muzikantského důchodu" Josef Machatý senior.
  A tak v rámci pohybové aktivity při výměně nástrojů se dobra ujímá jako svého druhého nástroje opět Pavel.

Bodlák

  Jelikož asi nejlepším lékem na smutek je práce, začíná hledání nového kytaristy. Přichází jako již dvanáctý v pořadí kytarista Jirka Křepela, buldozer dívčích srdcí. Výrazný hlas a výrazný projev.

  Po dvou letech ho však začal táhnout trochu jiný žánr a tak na jaře roku 2006 odchází za "hlasem svého srdce".
  A znovu hledání. Dalo by se říci, že na kytaru hraje v podstatě kdo má ruce. Ale najít takového, který by do kapely zapadl nejen co se týče muzicírování, ale i po "lidské" stránce je ukrutná honička.
  Vystřídalo se na zkoušku několik muzikantů, ale stále to nebylo ono. Na doporučení našeho kamaráda jsme oslovili dalšího kytaristu. Na první zkoušce ani sám určitě nevěděl, zda u nás zůstane. Nicméně - Jitka (Jindrovo maželka), po jeho odchodu suše oznámila: "To je on".
  To bylo v červnu roku 2006 a od té doby s námi hraje jako již třináctý (a snad už poslední) kytarista, pohodář Josef "Pepe" Štych.
  Pohodové vystupování je možno doložit tím, co říká o svém hraní. Posuďte sami, cituji: "Nevím k čemu přirovnat můj styl hraní - používám trsátko proti dvěma prstům s prstýnky. Když je třeba, hraju m-cá m-cá..., případně m-cá-cá, m-cá-cá a občas šáhnu do strun i prstama, což se asi budu muset odnaučit, protože výslednej efekt je někdy mišmaš kříženej s mašmišem."